اسکوروی و کمبود ویتامین C

اسکوروی و کمبود ویتامین C

اسکوروی و کمبود ویتامین C

احتمالاً آخرین باری که در مورد اسکوروی مطلبی شنیده اید، در یک فیلم سینمایی از نوع دزدان دریایی بوده است، وقتی که رئیس دزدان دریایی خطاب به قهرمان داستان می گوید: «ما تو را خواهیم کشت ای سگ مبتلا به اسکوروی.»

اسکوروی، یعنی نامی که به مجموعة علائم ناشی از کمبود بسیار طولانی ویتامین C داده شده است، در روزگار ما نادر است. امّا اشتباه نکنید: زمانی اسکوروی فاجعه ای قابل مقایسه با جنگ بود. در حقیقت، یک متخصّص معتقد است که پس از قحطی، اسکوروی «احتمالاً شایع ترین بیماری کمبود تغذیه ای» است.

منشأ بیماری ملوانان

در گذشته اسکوروی، که شکنجه دریانوردان نامیده می شد، جان تعداد بیشماری از ملوانان را در طی اکتشافات دریایی می گرفت.

اکثر سفرهای دریایی طولانی، حتّی بر عرشة کشتی های بادبانی بزرگی که توسّط کاشفان افسانه ای مانند فردیناند ماژلان و واسکوداگاما هدایت می شد، برای سرنشینان تبدیل به سفرهای مرگ می گردید. در حقیقت، داگاما صد نفر از 160 خدمه خود را در یک سفر ده ماهه بر اثر ابتلاء به اسکوروی از دست داد.

سربازان محاصره شده در نبردهای طولانی زمستانی اغلب به وضعیت مشابهی دچار می شدند: زخم هایی که ترمیم نمی شود، درد عضلانی، خونریزی از لثه ها، شُل شدن دندان ها، خستگی مفرط، نارسایی کلیه، ذات الریه (پنومونی) و در نهایت مرگ.

اسکوروی 2

بین سال های 1556 و 1857، بیش از صد اپیدمی اسکوروی در تمام اروپا روی داد، از جمله قحطی بزرگ سیب زمینی در ایرلند (سیب زمینی منبع اصلی ویتامین C در این کشور بود.)

بسیاری از نخستین متخصّصان پزشکی گمان می کردند که اسکوروی مسری است و هیچ کدم علّت بیماری را نمی دانستند. سرانجام، دکتر جیمزلیند، پزشک جوان اسکاتلندی که در نیروی دریایی انگلیس خدمت می کرد، این نظریه را ارائه کرد که رژیم غذایی ملوانان که چیزی بجز بیسکویت و گوشت های نمک سودی مانند گوشت گاو و خوک نیست، فاقد «مواد ضروری اسیدی» است.

دکتر لیند به منظور آزمایش نظریه اش، برخی از ملوانان بیمار به گروه هایی تقسیم کرد. تعدادی از ملوانان علاوه بر جیره کشتی پرتقال می خوردند، ملوانان دیگر لیموترش مصرف می کردند. گروه دیگری نیز بودند که سرکه می خوردند. حتّی به گروهی از ملوانان آب دریا تجویز شد.

در مدّت شش روز، ملوانانی که پرتقال و لیموترش می خوردند به قدری سلامتی خود را بازیافته بودند که می توانستند به سر خدمت خود بازگردند. بدین ترتیب دکرت لیند نشان داد که این بیماری را می توان با مصرف مواد غذایی مناسب معالجه کرد. در سال 1753 دکتر لیند مقاله ای در مورد اسکوروی منتشر کرد. وی در این مقاله به توصیف مطالعة خود و توصیه هایش جهت درمان این بیماری پرداخته است.

مشاهدات دکتر لیند تا پنجاه سال بعد کامل نشد. به زودی ملوانان انگلیسی مشهور به ملوانان لیمویی شدند، لقبی که به دلیل نوشیدن آب لیمو، در طول سفرهای دریایی به آنها داده شده بود.

اسکوروی هنوز هم وجود دارد

اسکوروی ویتامین C پرتقال

رژیم های غذایی سالم تری که حاوی مقدار بیشتری ویتامین C می باشند، موجب ریشه کن شدن اسکوروی در این قرن در آمریکا شده است. هنوز عوامل متعددی وجود دارد که احتمال افزایش موارد این بیماری را در آینده زیاد می کند. یکی از این عوامل تغییر آمار جمعیّتی است.

برای خرید نسخه درمان اسکوروی و کمبود ویتامین C کلیک کنید

 

_ _ _
نوشتهٔ پیشین
ام اس یا اسکلروز متعدد
نوشتهٔ بعدی
اختلال دو قطبی یا افسردگی مانیا

پست های مرتبط

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست