استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا

استحاله لکه بینایی دژنراسیون ماکولا

استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا

اگر چشمتان را دوربین عکاسی تصور کنید، در آن صورت شبکیه به منزله فیلم دوربین خواهد بود. شبکیه لایه ای از سلولهای حساس به نور است که ته چشم را می پوشاند.

شبکیه تصاویری را که عدسی بر روی آن می اندازد می گیرد، این تصاویر را به تکانه های عصبی تبدیل می کند و این تکانه ها را مستقیماً به مغز می فرستد. مغز تشخیص می دهد که آیا شما به یک جوراب، یک قبض پارکینگ یا یک بستنی قیفی نگاه می کنید.

در وسط شبکیه، ناحیه ای به نام ماکولا (لکة بینایی) وجود دارد. ماکولا، لکه ای است دارای سلول هایی که برای مغز تصاویری بسیار دقیق و رنگی ارسال می کنند. ماکولا را می توان معادل زیست شناختیِ فیلم کُداک رنگی در نظر گرفت. هیچ محلی روی شبکیه دقیق‌تر و شفاف تر از این لکه یافته نشده است.

تنظیم شده ترین نوری را که به چشم ها وارد می شود، ماکولا دریافت می کند. اما به همان اندازه که این نور برای دیدن حیاتی است، یک جنبه نامطلوب نیز دارد. سال های متمادی تمرکز یافتن نور بر روی شبکیه، موجب می شود که نور با اکسیژن واکنش دهد و به سلول های شبکیه آسیب برساند، که این امر موجب تجمع ماده ای زائد و گاهی اوقات سبب رشد غیرطبیعی عروق خونی ظریف در زیر شبکیه می شود.

این عروق خونی گاهی نشت می کنند و متورم می شوند و بافت جوشگاهی ای را می سازند که می تواند دید شما را برای همیشه تار کند. این فرایند آسیب کلی بینایی را استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا می نامند. پس از آب مروارید، این بیماری سر دستة علل کوری در بیماران پنجاه ساله و پیرتر است.

مبارزه برای حفظ بینایی

استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا

علائم معمولاً به آهستگی ایجاد می شوند. دکتر رونالد کلین، استاد چشم پزشکی دانشکده ی پزشکی دانشگاه ویسکونزین در مادیسون، می گوید:«بیماران متوجه می شوند که برای واضح دیدن فواصل دور، انجام دادن کار در فاصله ی نزدیک، دیدن صورت اشخاص یا اشیاء به طور واضح یا برای تسخیص رنگهای مختلف مشکل دارند یا آن که اصلاً این کارها برایشان غیر ممکن شده است.»

به گفته یدکتر کلین، درمان استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا گاهی شامل مسدود کردن نشت عروق خونی توسط لیزر است که حداقل موقتاً از گسترش آسیب جلوگیری می کند اما موجب تخریب تعدادی از سلول های شبکیه نیز می شود. بنابراین پیشگیری از استحاله لکه بینایی تنها راه ممکن است.

شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه آسیب شبکیه از نوع واکنش های شیمیایی اکسیداتیو است، همان واکنش هایی که موجب زنگ زدن آهن و تُرش شدن روغن می شوند. در حقیقت، استحاله لکه بینایی یا دِژنراسیون ماکولا را گاهی زنگ زدن شبکیه می نامند.

واکنش های شبکیه وقتی روی می دهند که اکسیژن با مواد دیگری ترکیب شود و زنجیره ای از واکنشهای موزون مولکولی را به وجود آورد که در آنها مولکول های ناپایدار الکترون از دست می دهند و سپس برای متعادل کردن خودشان مبادرت به دزدیدن الکترون ها از مولکول های دیگر می کنند. واکنش های اکسیداتیو به غشاء سلول ها و ماده ی ژنتیکی سلولها صدمه می زند.

همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر این که ترکیبات غذایی خاصی به نام آنتی اکسیدان ها، می توانند به پیشگیری از استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا کمک کنند. ویتامین های C و E و بتا کاروتن، که پیش ساز ویتامین A است، سودمندترین آنتی اکسیدان ها هستند. این مواد مغذی می توانند واکنش های اکسیداتیو را خنثی کنند.

برخی مواد معدنی، مانند روی، مس و سلنیوم نیز ممکن است نقشی داشته باشند. مقدار کمی از این مواد معدنی لازم است تا بدن آنزیم های آنتی اکسیدانی را بسازد که به محافظت از چشم کمک می کنند.

مولتی ویتامین ها نظرها را به خود جلب کرده اند

مولتی ویتامین ها استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا

چندین فرآورده ی مولتی ویتامین / مینرالی که بدون نسخه فروخته می شوند، برای درمان بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا و آب مروارید در داروخانه ها موجودند. حداقل دو بررسی کوچک نشان می دهند که مکمل های مولتی ویتامین/مینرال برای درمان بیماران مبتلا به استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا مفیدند.

در بررسی ای، یک سوم مبتلایان دژنراسیون ماکولا پس از مصرف شش ماهه ی این مکمل ها در آزمایش های بینایی دیدشان بهتر شده بود، در حالی که فقط ده درصد بیمارانی که از مکمل ها استفاده نکرده بودند دید بهتری داشتند. به علاوه، در حدود چهل درصد بیمارانی که مکمل مصرف نکرده بودند کاهش دید پیدا کردند، درحالی که تنها 22 درصد بیمارانی که از مکمل استفاده کرده بودند دچار کاهش دید شدند.

دکتر کلین می گوید:«حتماً دلایل خوبی برای امتحان کردن نقش احتمالی تغذیه در محافظت از چشم در برابر استحاله لکه بینایی یا دژنراسیون ماکولا وجود دارد.» با این حال، او و برخی از پژوهشگران دیگر فکر می کنند که این کار، حداقل در شرایط فعلی، دور از دسترس می باشد. آنها منتظر نتایج بررسی مرکز مطالعه ی بیماری های وابسته به سن چشم هستند.

مولتی ویتامین ها 2 استحاله لکه بینایی

در این مطالعه ی ده ساله ی وسیع ملی که هم اکنون در حال اجراست، می خواهند ببینند که آیا مخلوطی از ویتامین ها و مواد معدنی، از جمله ویتامین C، ویتامین E، بتا کاروتن و روی، می تواند خطر ایجاد دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد.

دکتر کلین می گوید: «اگر بیماران من در مورد مصرف مواد مغذی برای درمان دژنراسیون ماکولا از من سؤال کنند، به آنها حقایق را می گویم: برخی توصیه ها وجود دارد ولی به هیچ وجه تأیید نشده است. من آن ها را به انتخاب یک راه یا راه دیگر تشویق نمی کنم.»

سایر چشم پزشکان مواد مغذی را توصیه می کنند. دکتر راندال اولسون می گوید: «من نمی گویم برای مصرف مواد مغذی در دژنراسیون ماکولا شواهدی وجود دارد. اما به نظر من حقایق کافی وجود دارد تا بتوانم به بیمارانم توصیه کنم که مصرف این مواد مغذی می تواند برایشان مفید باشد.»

در این جا آنچه را که براساس تحقیقات ممکن است به بهبود دژنراسیون ماکولا کمک کنند، بیان کرده ایم.

برای خرید نسخه درمان استحاله لکه بینای کلیک کنید

_ _ _ _
نوشتهٔ پیشین
بیوتین یا ویتامین B7
نوشتهٔ بعدی
برونشیت ، سرفه و درمان آن

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست